Program

  • Weeks one and two will focus on seminars and collaborative research amongst the participants. A schedule of the seminars (all taking place at 10:30 in the Boltzmann Lecture Hall) is as follows:

Tuesday, November 6. Hermann Schulz-Baldes (Friedrich-Alexander Universitaet Erlangen-Nuernberg). Monopole insertion and spectral flow in topological insulator

Thursday, November 8. Siegfried Echterhoff (Westfahlische Wilhelms Universitaet Muenster). The minimal exact crossed product and the Baum-Connes conjecture

Friday, November 9. Branimir Cacic (University of New Brunswick, Fredericton). Noncommutative principal bundles in unbounded KK-theory

Tuesday, November 13. Paul Baum (Penn State University). Twisted $K$-homology.

Wednesday, November 14. Joachim Cuntz (Westfahlische Wilhelms Universitaet Muenster). Linear functionals on C*-algebras and their commutative subalgebras.

Thursday, November 15. Ryszard Nest (University of Copenhagen) Group cocycles and algebraic K-theory.

Friday, November 16. Giovanni Landi (Università degli studi di Trieste) Line bundles over noncommutative spaces.

with more details in the seminar abstracts

  • Week three will take the form of a masterclass at the postdoctoral level on Kasparov theory and its applications. A schedule of the masterclass (November 19-23) is as follows (also in [pdf])
Time Monday 19
Tuesday 20
Wednesday 21 Thursday 22 Friday 23
9:30-10:30 Mesland/Rennie Mesland/Rennie Kaad Kaad Kaad
10:30-11:00 Coffee/tea Coffee/tea Coffee/tea Coffee/tea Coffee/tea
11:00-12:00 Mesland/Rennie Discussion/questions Bourne Discussion/questions Prodan
12:00-14:00 Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch
14:00-15:00 Bourne Bourne Free afternoon or: vd Dungen vd Dungen
15:00-15:30 Coffee/tea Coffee/tea Higson – A rapid tour through noncommutative
geometry
Coffee/tea Coffee/tea
15:30-16:30 Discussion/questions Prodan Prodan
16:30-17:00 Discussion/questions   Discussion/questions

The lecturers and topics are as follows:

    • Chris Bourne (Tohoku). Topological phases, index theory and Kasparov theory.
    • Koen van den Dungen (Bonn). Towards noncommutative Lorentzian geometry.
    • Jens Kaad (Odense). Recent advances in (unbounded) KK-theory
    • Bram Mesland (Bonn) and Adam Rennie (Wollongong). Introduction to operator algebras and KK-theory.
    • Emil Prodan (Yeshiva). Physics and applications of topological phases: How KK-theory can help?

with more details in the masterclass-abstracts.

  • Week four will be a research workshop, which include talks by:
    • Sara Azzali
    • Chris Bourne
    • Koen van den Dungen
    • Krysztof Gawedzki
    • Victor Gayral
    • Magnus Goffeng
    • Uli Kraemer
    • Ryszard Nest
    • Emil Prodan
    • Harald Steinacker