NCG Seminar

The Noncommutative Geometry Seminar

This is a virtual seminar on topics in noncommutative geometry, which is open to anyone anywhere interested in noncommutative geometry. It is the European/Asian node of the Global Noncommutative Geometry Seminar.

We meet on Wednesdays at 14:00-15:00 (CET/CEST) Tuesdays at 15:00-16:00 (CET/CEST) via zoom (link will be distributed via mail, so please join the ncg mailing list) and the lectures will be made available via youtube channel the Global Noncommutative Geometry Seminar

Schedule (Spring 2021)

Tuesday January 12 (15:00-16:00 CET), Elmar Schrohe (Leibniz Universität Hannover). Index theory for Fourier integral operators and the Connes-Moscovici local index formulae. [slides]

Tuesday January 19 (15:00-16:00 CET), Francesco D’Andrea (University of Naples “Federico II). The K-theory of quantized CW-complexes. [slides]

Tuesday January 26 (16:00-17:00 CET), Andreas Thom (TU Dresden).  Asymptotics of Cheeger constants and unitarisability of groups.

Tuesday February 2 (15:00-16:00 CET), Lisa Glaser (Universität Wien). Truncated spectral triples on the computer. [slides]

Tuesday February 9 (15:00-16:00 CET), Sylvie Paycha (Universität Potsdam). A Galois group on meromorphic germs and locality evaluators. [slides]

Tuesday February 16 (15:00-16:00 CET), Sergiy Neshveyev  (Universitetet i Oslo). Crystallization of C*-algebras. [slides]

Tuesday February 23 (15:00-16:00 CET), Xiang Tang (Washington University). Cyclic Cocycles for Proper Lie Group Actions. [slides]

Tuesday March 2 (15:00-16:00 CET), Kristin Courtney (Westfälische Wilhelms-Universität Münster). Generalized inductive limits with asymptotically order zero maps. [slides]

Wednesday March 10 (14:00-15:00 CET), Paolo Piazza (Universitá di Roma “Sapienza”). Surgery sequences and higher invariants of Dirac operators. [slides]

Wednesday March 17 (14:00-15:00 CET), Catherine Meusburger (Universität Erlangen-Nürnberg). Turaev-Viro State sum models with defects. [slides]

Wednesday March 24 (14:00-15:00 CET), Hermann Schulz-Baldes (Universität Erlangen-Nürnberg). Computational K-theory via the spectral localizer. [slides]

Wednesday March 31 (14:00-15:00 CEST), Adam Magee (SISSA, Trieste). Twisted real structures for spectral triples [slides]

Wednesday April 7 (14:00-15:00 CEST), Francesco Fidaleo (Università di Roma “Tor Vergata”). Modular Spectral Triples arising from type III  representations of the noncommutative torus [slides]

Wednesday April 14 (14:00-15:00 CEST), Paulo Carrillo Rouse (Université Toulouse III). Chern assembly map for discrete groups and index theory

Wednesday April 21 (14:00-15:00 CEST), Sanaz Pooya (IMPAN, Warsaw). Higher Kazhdan projections, L²-Betti numbers, and the Coarse Baum-Connes conjecture [slides]

Wednesday April 28 (14:00-15:00 CEST), Adam Skalski (IMPAN, Warsaw). Translation invariant noncommutative Dirichlet forms. [slides]

Wednesday May 5 (16:00-17:00 CEST), Matthew Kennedy (University of Waterloo). Noncommutative convexity. [slides]

Wednesday May 12 (14:00-15:00 CEST), Karen Strung (Czech Academy of Sciences, Prague). titel. Positive Line Bundles Over the Irreducible Quantum Flag Manifolds. [slides]

Wednesday May 19 (14:00-15:00 CEST), Koen van den Dungen (Universität Bonn). Localisations and the Kasparov product in unbounded KK-theory [slides]

Wednesday May 26 (14:00-15:00 CEST), Raimar Wulkenhaar (Westfälische Wilhelms-Universität Münster). Topological recursion of scalar fields in noncommutative geometry. [slides]

Wednesday June 2 (14:00-15:00 CEST), Arkadiusz Bochniak (Jagiellonian University, Krakow/ Indiana University Bloomington). Nonproduct geometries: the Standard Model and gravity. [slides]

Wednesday June 9 (14:00-15:00 CEST), Chi-Keung Ng (Nankai University). Ortho-sets and Gelfand spectra. [slides]

Wednesday June 16 (14:00-15:00 CEST), David Kyed (Syddansk Universitet). The Podleś spheres converge to the sphere. [slides]

Wednesday June 23 (14:00-15:00 CEST), Dorothea Bahns (Georg-August-Universität Göttingen). Equilibrium states for the massive Sine-Gordon Theory in the Lorentzian signature.

Previous talks (Fall 2020)

Tuesday September 22 (15:00-16:00 CEST), Alain Connes (IHÉS). Quasi-inner functions and quantized calculus. [slides]

Tuesday September 29 (15:00-16:00 CEST), Makoto Yamashita (Universitetet i Oslo)Homology and K-theory of torsion free ample groupoids and Smale spaces. [slides]

Tuesday October 6 (15:00-16:00 CEST), Nigel Higson (Penn State University)A counterfactual history of the hypoelliptic Laplacian. [slides]

Tuesday October 13 (15:00-16:00 CEST), Nadia Larsen (Universitetet i Oslo). Equilibrium states for C*-algebras of right LCM monoids. [slides]

Tuesday October 20 (15:00-16:00 CEST). Henri Moscovici (Ohio State University).  Differentiable Characters and Hopf Cyclic Cohomology. [slides]

Tuesday October 27 (15:00-16:00 CET). Boris Tsygan (Northwestern University). Some remarks on operations on Hochschild and cyclic complexes. [slides]

Tuesday November 3 (15:00-16:00 CET), Christiaan van de Ven (Università di Trento). Asymptotic equivalence of two strict deformation quantizations and applications to the classical limit . [slides]

Tuesday November 10 (15:00-16:00 CET), Ralf Meyer (Universität Göttingen). On the classification of group actions on C*-algebras up to equivariant KK-equivalence [slides]

Tuesday November 17 (15:00-16:00 CET), Francesca Arici (Universiteit Leiden). SU(2)-symmetries and exact sequences of C*-algebras through subproduct systems. [slides]

Tuesday November 24 (15:00-16:00 CET), Jens Kaad (Syddansk Universitet). Exterior products of compact quantum metric spaces. [slides]

Tuesday December 1 (15:00-16:00 CET), Guoliang Yu (Texas A&M University). Higher invariants in noncommutative geometry. [slides]

Tuesday December 8 (15:00-16:00 CET), Saskia Roos (Universität Potsdam). The twist of the free fermion. [slides]

Tuesday December 15 (15:00-16:00 CET), Teun van Nuland (Radboud Universiteit Nijmegen). The spectral action expanded in Yang-Mills and Chern-Simons forms. [slides]

Organizers: